ANA SAYFA HABERLER DUYURULAR GALERİ İLETİŞİM
...::: ...::: PASAPORT İÇİN TIKLAYINIZ!.. :::... :::...      ...::: :::: UMRE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR!.. :::...     
MENU

Reklam Alanı

------------------------------
İKRA KİTAP KIRTASİYE
Eski Misbak yerinde Üç kat o
larak Hizmetinizde!

.........................................

YENER

OPTİK & SAAT & LENS
Kozmetik ve Numaralı Lens
Yener&H.Ahmet HİNTOĞLU

 "Gözlükleriniz bilgisayarda hatasız yapılır."
 Mrkz Tel-Fax : 0326 712 2758
 Şube Tel         : 0326 681 8613
 Mrkz: Saat Meydanı No: 2  DÖRTYOL 
 
Şube: Şükrüpaşa Mh.
kurtuluş Cd. No: 44  ERZİN
ahmet_hintoglu@hotmail.com

---------------
KVK

YILDIZ İLETİŞİM

Saat Meydanında sizleri bekliyoruz.Her türlü Cep telefonu ve Aksesuarlarla  hizmetinizdeyiz.

---------------------------------------Linkler
Dörtyol-Payas Hakkkında
Dini Bilgiler
İslam Ansiklopedisi
Kur'an-ı Kerim
Hac Sorgulama
ZEKÂT HESAPLA
Dini Kavramlar
SİYER
A.DOST ELLER
HATAY FARAN Tur

ZİYARETÇİ DEFTERİ

ANKET
Cemaat taassubunun sebebi nedir?
72
2
21
20
35

yasarhocam.com (NÖBET BİTMEZ )
                        ÜMMETE ZİMMET KUDÜS! EMANET VARSA; NÖBET BİTMEZ!

ANLATICI: Yıl 1972. O zamanlar genç bir gazeteci olan İlhan bardakçı anlatıyor: Türkiye’den bazı siyasiler ve iş adamları İsrail’e resmi ziyarette bulunuyorlardı. Biz de gelişmeleri izlemek için oradaydık. Bir sıcak mayıs akşamıydı. Her ziyarette olduğu gibi sıradan bir işti anlayacağınız. Ziyaretin dördüncü günü bize tarihi ve turistik yerleri gezdirmeye başladılar, kafile olarak Mescid-i Aksa’ya vardık. Ve ….

REHBER:Mir’ac mucizesinin soluklanıldığı ilk Kıble’miz Mescid il Aksa’nın bu ilk avlusuna “12 bin şamdanlı avlu” derler!

BARDAKÇI: Niye 12 bin Şamdanlı?!

REHBER: Yavuz Selim 1517 yılında, Kudüs’ü Osmanlıya katmıştır. (bilgi:yasarhocam.com) Yatsı namazını bu avluda kılar. Kendisi ve bütün ordusu beraber Şamdanları yakarlar. Tam 12 bin şamdan… O isim oradan kalmadır!

BARDAKÇI: Vayy Müthiş! (Onbaşı Hasanı görür) Kim bu adam?!

REHBER: (omuz silker)Bilmem! Bir meczup işte! Ben bildim bileli, yıllardır burada durur! Çakılı gibi, hala duruyor ya… Kimseye bir şey sormaz. Kimseye bakmaz, kimseyi görmez!?.

BARDAKÇI: Nasıl, neden, niçin bilmiyorum! Ama ben bu İhtiyarla konuşmak istiyorum! Siz gidin! Ben otele gelirim!

REHBER: Siz bilirsiniz Efendim!

BARDAKÇI: Selamünaleyküm baba!

ONBAŞI: Ve Aleykümselam oğul…Sssenn! Sen Türkiye’den mi geldin?!

BARDAKÇI: (Ellerini öper) Evet Baba! Sen ne yapıyon burda? Kimsin?!..

ONBAŞI: 20. Kolordu, 36. Tabur, 8. Bölük, 11. Ağır Makinalı Tüfek Takım Komutanı Onbaşı Hasan’ım!.”

BARDAKÇI: Ne zamandan beri buradasın Baba?!

ONBAŞI: 1917’den beri!

BARDAKÇI: Aman Ya Rabbim! Yıl şimdi 1972! Aman Ya Rabbim Tam 55 yıl! Sen ne diyon Baba?! Ben anlayamadım! Niye 55 yıldır burdasın?!

ONBAŞI: Öyle ise Evlat! Baştan anlatim: O canım Devlet çökerken, biz Kudüs’ü 401 yıl 3 ay 6 günlük bir hâkimiyetten sonra İngilizlere bıraktık. Günlerden 9 Aralık 1917 Pazar günüdür. Tutmaya imkân yok. Ordu bozulmuş, çekiliyor, Devlet, zevalin kapısında. (bilgi:yasarhocam.com)İngiliz girinceye kadar geçen zamanda içinde yağmalanmasın diye orada bir artçıbölük bırakırız! Âdet odur ki kendi zabteden galip, asayiş görevi yapan yenik ordu askerlerine esir muamelesi yapmaz!

BARDAKÇI: Eeee! Artçı birlik olarak bura da ne yaptınız?1

ONBAŞI:Kolağası (yüzbaşı) Mustafa Efendi Devletimiz tarafından geri çağrıldı! Bize son emri idi….

BARDAKÇI: (şaşırarak)Ne emri?!

ONBAŞI: Bize; “Evlatlarım! Ben gitmek zorundayım! Mütarekeden (Mondros Ateşkesi) sonra ordunun terhis edildiği haberi geldi. Başımızda kolağamız (yüzbaşı) vardı. ‘Aslanlarım, devletimiz müşkül vaziyettedir. Şanlı ordumuzu terhis ediyorlar, beni İstanbul’a çağırıyorlar. Gitmem gerek, gitmezsem mütareke emrini çiğnemiş, emre itaatsizlik etmiş olurum. İçinizden isteyen memleketine avdet edebilir, ama beni dinlerseniz sizden tek isteğim var: Kudüs bize Sultan Selim Han Hazretleri’nin yadigârıdır. Siz burada nöbeti sürdürün. (bilgi:yasarhocam.com) Sonra halk ‘Osmanlı da gitti, bundan sonra bizim halimiz nice olur!’ demesin. Fahri Kâinat Efendimiz ’in ilk kıblesini Osmanlı da terk ederse gâvura bayramdır. Siz, İslam’ın şerefini, Osmanlı’nın şanını ayaklar altına aldırmayın!” dedi!

BARDAKÇI: Allahu Ekber! Peki siz Kaç kişi kaldınız?!

ONBAŞI: Bizim artçı bölük elli üç neferdi. Bölüğümüz Kudüs’te kaldı. Sonra upuzun yıllar bir anda bitiverdi. Bölükteki kardeşler teker teker Cenab-ı Hakk’ın rahmetine kavuştu. Düşman değil de yıllar biçti geçti bizi! Bir ben kaldım buralarda. Bir ben, koca Kudüs’te bir Onbaşı Hasan!

BARDAKÇI: Allah rahmet eylesin! Baba! (bilgi:yasarhocam.com)Bu kadar yıl burada nasıl dayandın?! Hem artık Osmanlı yok artık! Burada beklemene gerek yok ki?!

ONBAŞI: (duygulu ve yüksek sesle)Evlaat!Ben varsam Osmanlı var! Hem Cennet mekan Abdulhamid Han yahudilerin çuvallar dolusu altına bir karış toprağını verdi mi?! Ama onlar allem ettiler, gullem ettiler 1948 'de İşgal ederek devletlerini kurdular! İlk tanıyan ülke kim biliyon mu?!

BARDAKÇI: (üzgün) Ne yazık ki Türkiye!?..

ONBAŞI:(ağlayarak) Bu benim çok canımı yaktı Evlat! Her gün işgali genişletiyor teör devleti! Hergün şehidler veriyoruz! Dünya Müslümanları sessiz kalıyor! Benn! Nöbet tutuyorum! Tutuyorum da...Elimizden bir şey gelmiyor! (gürleşerek) Ama ben son Osmanlı olabilirim! Ben biliyorum ki;  Burası Hz.Muhammedin mirac durağı! Burası bize önce; Taa Hz. Ömer’den, Selahaddin Eyyubi’den, Yavuz Sultan Selim’den ve Ulu Hakan Abdulhamidden emanet! Sonra da Kolağam Mustafa Efendinin emaneti! Emanet varsa; Nöbet bitmez! Osmanlı da gitmez! Gitmez Evlat!!..

BARDAKÇI: (Duygulu) EyivAllah Babam! Allah senden ve senin gibilerden razı olsun!

Senin için yapabileceğim bir şey var mı?!

ONBAŞI: Sana bir emanet var oğul, nice yıldır saklarım. Emaneti yerine teslim eden mi?!

BARDAKÇI: Elbette! Buyur baba! Emret!

ONBAŞI: Anadolu’ya vardığında yolun Tokat sancağına düşerse Mescid-i Aksa’ya beni nöbetçi bırakıp burayı bana emanet eden kolağam Mustafa Kumandanımın yanına git! Ellerinden benim için öp ve de ki: ‘Kudüs’ü bekleyen 11. Makineli Takım Komutanı Iğdırlı Onbaşı Hasan o günden bu yana bıraktığın yerde nöbetinin başındadır. Nöbetini terk etmedi, tekmili tamamdır hayır dualarınızı beklemektedir kumandanım.’ de.

BARDAKÇI: Tamam! İnşaAllah Gider ditmez ilk işim bu emanet olacak!(eline sarılır.öper)  Allah’a emanet ol baba!

ONBAŞI: Sağ olasın oğul! (bilgi:yasarhocam.com)Bizim için dünya gözü ile o mübarek Anadolu’yu görmek mümkün değil. Var sen selam götür tanıdık tanımadık herkese!

BARDAKÇI: VE ALEYKUM SELAM!20. Kolordu, 36. Tabur, 8. Bölük, 11. Ağır Makinalı Tüfek Takım Komutanı Onbaşı Hasan!

ANLATICI: Gazeteci Merhum İlhan Bardakçı sonrası için şöyle diyor: Rehbere durumu anlattım, inanamadı. Adresimi verdim, bu askeri takip etmesini, bir şey olursa bana mutlaka haber etmesini istedim. Türkiye’ye gelince verdiğim sözü yerine getirmek için Tokat’a gittim. Askerî kayıtlardan Kolağası Mustafa Efendi’nin izini buldum. Vefat edeli yıllar olmuştu. Sözümü yerine getirememiştim. Ardından seneler birbirini kovaladı. 1982’de bir gün ajansa geldiğimde bir telgrafım olduğunu söylediler. Rehberden gelen bir tek cümle yazılıydı: “Mescid-i Aksa’yı bekleyen son Osmanlı askeri bugün öldü!.”

                                                               SENARYO: Yaşar ERDOĞAN-2018

                                                SENARYOLARIM için Tıklayınız..

Yaşar Hoca
 
-------------------------------

  

HAC-UMRE KAMPANYAMIZ

NAMAZMATİK

VEFAAT EDENLER
 

ESMAÜL HÜSNA

Bugün Ayın görünümü

ONLINE SAYAÇ
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün Tekil8
Ayrıntı